افزایش مایع آمنیوتیک

افزایش مایع آمنیوتیک در حدود 2 الی 3 درصد موارد بارداری را شامل می شود. اکثر موارد افزایش مایع آمنیوتیک خفیف تا متوسط و تقریبا بدون اهمیت قابل توجهی هستند و در موارد شدید که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد احتمال همراهی با برخی مشکلات جنین، جفت و مادری ممکن است وجود دارد . افزایش مایع آمنیوتیک نسبت به کاهش مایع آمنیوتیک از اهمیت کمتری برخوردار می باشد و کمتر نگران کننده می باشد.

افزایش-مایع-آمنیوتیک

افزایش-مایع-آمنیوتیک

تشخیص افزایش مایع آمنیوتیک

بهترین روش تشخیص افزایش مایع آمنیوتیک سونوگرافی و انداززه گیری های خاص می باشد . از نظر بالینی دونوع افزایش مایع آمنیوتک داریم : مزمن یا تدریجی یا به طور حاد افزایش می یابد.

علل افزایش مایع آمنیوتیک

علل عمده این عارضه نامشخص می باشد . سایر علل به سه دسته تقسیم می شوند:
1. جنینی
عفونت های داخل رحمی از جمله علل این عارضه می باشد که دارای اهمیت بوده و باید بررسی شود.
2. جفتی
عدم همخوانی گروه خونی مادر و جنین می باشد اگر RH مادر منفی بوده و RH جنین مثبت باشد ممکن است مشکلاتی ایجاد شود . چند قلویی مادر از جمله عوامل افزایش مایع آمنیوتیک می باشد و در دوقلوهایی که خونرسانی متفاوت می باشد که یکی از آنها خون کمتری دریافت می کند و دیگری خون بیشتری دریافت می کند احتمال این عارضه بیشتر می باشد . از دیگر علل جفتی توده به نام پلیوآنژومارو را می توان ذکر کرد. از عوارض همراه این عارضه بین الطال می باشد در این صورت نوزاد در زمان زایمان حال خوبی ندارد و نمره ای که می گیرد کمتر از عدد 7 می باشد که باید بررسی و درمان شود. همچنین اختلال ساختمانی جنین از دیگر عوارضی است که باید بررسی شود. در سونوگرافی های قبلی اگر به صورت دقیق اندازه گیری شود در حالیکه اختلال ساختمانی جنین گزارش نشده باشد احتمال وجود بیماری ازویت در این جنین ها و نوزادان کم خواهد بود . بیماری هایی که همراه با جنین های مبتلا به پلیوهیدرامیس همراه هستند ممکن است مشاهده شود و در بررسی سونوگرافی می توان آن را مشاهده کرد علت هایی هستند که یا باعث افزایش ادرار جنین می شوند یا مانع از بلع جنین ( جنین نمی تواند از مایع آمنیوتیک تغذیه کند ) می شود مانند آترزی مری که این قسمتها از مری و اول روده باریک تشکیل نمی شود به همین دلیل مایعی که جنین بلع می کند به کلیه و مثانه نمی رسد و ادرار تشکیل نخواهد شد. اختلالات مغزی سیستم عصبی، مرکزی و نخاع می باشد که مانند شکاف مهره می باشد که در سونوگرافی مشخص می شود . شکاف صورت قابل تشخیص و مشاهده می باشد که عاملی در ایجاد مشکلات بلع می باشد. توده های گردنی ، فیستول مری به معده ، هرنی دیافگرام که محتویات شکم به داخل قفسه سینه می رود و پانتراست حلقوی که همه اینها مشکلاتی در جهت مایع از سیستم گوارش به سیستم ادراری ایجاد می کنند و در نهایت سبب مشکلات در بلع جنین می شوند و همه اینها معمولا در سونوگرافی قابل تشخیص می باشد .
3. مادری
بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی ، کلیوی و بخصوص دیابت کنترل نشده را می توان ذکر کرد . در دیابت کنترل نشده عامل افزایش مایع پلیوری جنین ( در حالتی که قند بیشتری به جنین برسد بیشتر ادرار می کند )

برخی خدمات مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر محمود برفه ای

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمود برفه ای ، مرکز سونوگرافی و رادیولوژی

 

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 1 × سه =