ام آر آی در کودکان مبتلا به اوتیسم

ام آر آی (MRI: Magnetic Resonance Imaging) یک ابزار خیلی مهم برای تشخیص تفاوتهای مغزی در کودکان مبتلا به اوتیسم می‌باشد. هنگام تهیه‌ی تصاویر ام آر آی کوچکترین حرکت سر منجر به اثر منفی روی نتیجه‌ی تصویر برداری‌ می‌گردد و به همین دلیل برای ام آر آی باید کودک به مدت حدودی 30 دقیقه آرام دراز بکشد که این کار برای کودک مبتلا به اوتیسم واقعاً سخت است و محققان به این نتیجه رسیده‌اند که اکثر بررسی‌های ام آر آی را فقط برای کودکانی که بهره‌ی هوشی طبیعی یا بالاتر دارند، انجام ‌دهند.

ام آر آی در کودکان مبتلا به اوتیسم

ام آر آی با بیهوشی

پزشکان برای تهیه‌ی تصاویر ام آر آی در کودکان مبتلا به اوتیسم که بهره‌ی هوشی پایینی دارند از داروهای آرام‌بخش یا بیهوشی عمومی کمک می‌گیرند زیرا در غیر  این صورت این تصویربرداری تقریباً غیر ممکن است. محققان دانشگاه کالیفرنیا با استفاده از اصول تحلیل رفتار کاربردی به روش جدیدی برای تهیه‌ی تصاویر ام آر آی دست یافته‌اند که در این روش نیازی به تجویز مسکن (Sedation) برای کودک مبتلا به اوتیسم (ASD:Autism Spectrum Disorder) نیست.

خطر بیهوشی در کودکان مبتلا به اوتیسم

طبق بررسی‌هایی که در این زمینه انجام گرفته است، بی خطر بودن یا حداقل خطر تزریق آرام بخش در کودکان مبتلا به اوتیسم ثابت شده است ولی بسیاری از والدین مخالف انجام بیهوشی برای فرزندانشان هستند.

خدمات تحلیل رفتاری کاربردی

محققن برای آماده‌سازی کودکان مبتلا به ASD جهت معاینات بالینی، خدمات تحلیل رفتاری کاربردی را در نظر گرفته‌اند که به عنوان یکی از مراحل درمان انجام می‌شود.

مزایای خدمات تحلیل رفتاری کاربردی

محققان برای این بررسی از کمک تحلیلگران رفتاری و والدین کودکان مبتلا به اوتیسم بهره می‌برند و با این خدمات کودکان را با محیط ام آر آی آشنا می‌کنند و به آنها آموزش می‌دهند با برای تهیه‌ی تصاویر مناسب، به مدت لازم دراز بکشند. در این راه محققان از راهکارهای رفتاری با هدف افزایش انگیزه، حس کنترل کودکان، مدل سازی جفت (Peer Modeling)، یادآورهای شفاهی (Verbal Reminders)، زمان‌سنج‌های تصویری و شمارش معکوس استفاده کردند. آنها کودکان را در تمام مراحل این پروسه زیر نظر داشتند و در صورتی که کودک مرحله‌ای را با موفقیت پشت سر می‌گذارد او را تشویق می‌کنند.

برای تهیه‌ی تصاویر با کیفیت بالا از هر کودک معمولاً یک بار ام آر آی کفایت می‌کند ولی بعضی از کودکان به دلیل مشکلاتی که در تصویربرداری آنها ایجاد می‌شود نیاز به ام آر آی مجدد پیدا می‌کنند. در نهایت از کل کودکان بدون کمک گرفتن از داروی آرام بخش تصاویر تهیه می‌شود.

به کارگیری تحلیل رفتاری کاربردی (ABA) در میزان موفقیت تصویربرداری نقش بسزائی دارد. ام آر آی از مطمئن‌ترین و بهترین روشهای بررسی مغز است که محققان سعی می‌کنند زیاد از این روش برای کودکانی که مورد آسیب‌های مغزی شدید قرار گرفته‌اند، استفاده نکنند. برای ام آر آی کودکان مبتلا به اوتیسم باید صبر و حوصله‌ی بیشتری صرف کرد.

برخی خدمات مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر محمود برفه ای

با تشکر مدیریت سایت

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 12 + هجده =