انواع سونوگرافی

سونوگرافی روش تصویربرداری از اعضای داخلی بدن می باشد که از دیرباز مورد استفاده پزشکان و متخصصان قرار گرفته است. سونوگرافی خوب به دلیل استفاده از امواج صوتی به جای پرتوهای ایکس مضر نبوده و به همین دلیل برای دوران بارداری از این روش تصویر برداری استفاده می شود تا به جنین لطمه ای وارد نشود. از مزایای این سونوگرافی اینست که بی خطر بوده و فرد در حین سونوگرافی دردی را احساس نمی کند.عیب این روش اینست که مانند روش های دیگر تصویربرداری مانند سی تی اسکن دقیق نمی باشد.

اقدامات لازم جهت سونوگرافی

در سونوگرافی باید فرد آمادگی لازم را داشته باشد. در همه سونوگرافی ها فرد باید محل مورد نظر برای عکس برداری را برهنه کند. در برخی سونوگرافی ها مانند سونوگرافی لگن در دوران بارداری باید یک ساعت قبل از سونوگرافی یک الی دو لیوان آب بنوشد. زمانی که برای سونوگرافی درنظر گرفته می شود با توجه به حساسیت عکس برداری از چند دقیقه تا نیم ساعت می باشد.

انواع-سونوگرافی

انواع-سونوگرافی

انواع سونوگرافی

  1. سونوگرافی دستگاه ادراری

در سونوگرافی دستگاه ادراری تمام اعضای آن شامل کلیه ها، حالب، مثانه و پیشابراه برای بررسی تصویر برداری می شود. نکته ای که وجود دارد اینست که حالب در دستگاه ادراری به دلیل کوچک بودن قطرهای دیواره آن به وضوح قابل مشاهده نیست.

کاربردهای سونوگرافی از دستگاه ادراری

Ø بررسی اندازه کلیه ها در صورتی که بزرگ شدن آن  به دلیل پس زدن ادارار و انسداد به وسیله سنگ یا غده باشد.

Ø ارزیابی غده ها

Ø ارزیابی تومور و غده ها

Ø مشاهده و بررسی کیست های موجود در کلیه

Ø بررسی کلیه ی پیوند خورده

Ø بررسی پروستات و مثانه

  1. سونوگرافی دستگاه گوارش از اعضای شکمی

شکم ناحیه ایست که انواع دستگاه ازجمله دستگاه گوارش ، کبد، کیسه صفرا ، طحال ، لوزالمعده و دستگاه  ادراری در آن قرار دارد. اعضاء شکمی به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  • Ø اعضای توخالی دارای هوا و گاز : معده، روده باریک و روده بزرگ
  • Ø اعضای توپر شامل کبد و طحال
  • Ø اعضای توخالی با محتوی مایعات از جمله مثانه و کیسه صفرا

بیشترین کاربرد سونوگرافی دستگاه گوارش، برای اعضای توپر و اعضای توخالی حاوی مایعات می باشد. شایع ترین کاربرد آن برای تشخیص بیماری های مربوط به کیسه صفراست .

3.سونوگرافی عناصر سطحی

با گذشت زمان به دلیل استفاده و کاربرد زیاد از سونوگرافی، دستگاه جدید با امواج قوی برای تشخیص عناصر سطحی و خارجی بدن مانند پوست، غدد بزاقی و پستان ها استفاده می شود.

برخی خدمات مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر محمود برفه ای

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمود برفه ای ، مرکز سونوگرافی و رادیولوژی

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 5 × پنج =