بهترین زمان انجام آمنیوسنتز

این آزمایش در هفته های 15 و یا 16 بارداری انجام می گیرد. زیرا پیش از هفته چهاردهم مقدار مایع آمنیوتیک کم بوده و این آزمایش امکان پذیر نمی باشد و در صورتی که بعد از هفته 18 ام صورت بگیرد  به علت كاهش سلول‌های جنيني فعال ممكن است با عدم رشد مناسب سلول‌های جنينی و تأخیر  و خطا در جواب آزمايش همراه باشد.
برای مشخص شدن بررسی اختلالات ژنتیکی پیش از هفته 14 ام می توان از نمونه گیری پرزهای جفتی که به آن cvsگفته می شود، استفاده شود .

آزمایش-آمنیوسنتز
دلایل اهمیت انجام آزمایش آمنیوسنتز

مهم ترین علت انجام آزمایش آمنیوسنتز همان بررسی اختلالات کروموزومی جنین است . مایع آمنیوتیک  دارای سلول‌هایی است که از جنین جداشده‌اند  و قابلیت آنالیز آن وجود دارد.در حالت طبیعی هر سلول انسانی حاوی  46 کروموزوم می‌باشد و با به وجود آمدن هر تغییر در کروموزوم ها روند رشد جنین تغییر پیدا می کند و باعث آسیب های جسمانی و همچنین اختلالات ذهنی و یا به طور همزمان هر دوی آنها می شود که شایع ترین آن اختلال سندروم داون است. آمنیوسنتز می تواند 99 درصد ناهنجاری ها را تشخیص دهد و نتیجه را تا کمتر از دو هفته در اختیار فرد قرار دهد.

 

آمادگی لازم برای آمنیوسنتز

شما باید در رابطه با اینکه مثانه خود را خالی کنید یا نه از پزشک خود سوال کنید و در رابطه با نگرانی ها و مواردی که شما را برای انجام این آزمایش نگران می کند ،سوال بپرسید.مسلما پزشک برای شما احتمالات خطر و نتایج احتمالی را توضیح خواهد داد تا شما از اهمیت انجام آمنیوسنتز آگاه شوید. اگر شما Rh   منفی (گروه خون منفی ) هستید، باید واکسن ایمنوگلوبولین Rh ) مثل روگام ) برای جلوگیری از حساسیت Rh  را دریافت کنید  که می‌تواند به جنین درصورتی‌که Rh مثبت باشد،آسیب وارد کند .

پس از انجام آمنیوسنتز

ممکن است مادر به مقدار اندکی احساس دل درد داشته باشد . بهتر است بعد از انجام آزمایش تا چند ساعتی فعالیت شدید انجام ندهید و یا اینکه رابطه جنسی نداشته باشید . اما در روز بعد از آزمایش انجام فعالیت های طبیعی مانعی ندارد.

آیا در حین انجام آزمایش احتمال آسیب رسیدن به جنین وجود دارد؟

از آنجایی که در حین انجام آمنیوسنتز ،سونوگرافی نیز انجام می شود وضعیت جنین، جفت و  کیسه آمنیوتیک به طور واضح و روشن دیده می شود و سرنگ وارد شده به شکم کاملا با آگاهی از موقعیت جنین صورت می گیرد و احتمال آسیب به جنین بسیار کم است.البته که در موارد نادر هم آسیب به جنین و جفت رخ داده است. البته در بیشتر مواقع جنین به صورت شناور از سوزن دورتر قرار می گیرد.

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 20 + سه =