بیماری آندومتریوز

بافتی آندومتریال و استرومای رحم در خارج از رحم و آندومتر ترشح می شود که به ان آندومتریوز می گویند. بیشترین محلی که این بافت ها وجود دارد در خارج از رحم مخصوصا در لگن رشد می کنند. این محل نزدیک به محل تخمدان ها بوده و آندومتریوز آن را آلوده می کند . همچنین اعضای دیگر مانند لوله های رحم و جداره لگن و واژن نیز درگیر این بافتها می شوند. این بیماری عملکرد رحم و لگن را با اختلالاتی مواجه می کند که در صورتی که درمان صورت نگیرد منجر به ناباروری در زن می شود. برای تشخیص این بیماری از سونوگرافی استفاده می شود.

علل بیماری آندومتریوز

  1. در زمان قاعدگی هنگامی که خونریزی از طریق لوله های رحم به طور طبیعی خارج نشود برگشت خورده و به سمت لگن می ریزد که باعث ایجاد بافت آندومتریوز می شود.
  2. سابقه داشتن جراحی در رحم و شکم زن

علائم بیماری آندومتریوز

  1. احساس درد در ناحیه تحتانی شکم ( دیسمنوره) و لگن در دوران قاعدگی
  2. احساس درد در رابطه جنسی ( دیسپارونی)
  3. ناباروری و نازایی

تشخیص بیماری آندومتریوز

  1. ابتدا بیمار توسط پزشک معاینه بالینی می شود.
  2. سونوگرافی ترانس واژینال و MRI
  3. لاپاراسکوپی ( روش تشخیصی به همراه درمان بیماری آندومتریوز)

درمان بیماری آندومتریوز

در ابتدا روشی برای پیشگیری از بازگشت خونریزی در دوران قاعدگی توسط پزشک تجویز می شود که در مواردی پیشنهاد بارداری به زن داده می شود. همچنین از داروهایی با ترکیب پروژستین ها ( به تنهایی یا همراه با استروژن ) استفاده می شود.  ایجاد یائسگی کاذب برای درمان بیماری آندومتریوز از دیگر راههای درمان بیماری می باشد. بهترین و قطعی ترین روش درمان جراحی لاپاراسکوپی می باشد که از طریق برداشتن ضایعه انجام می شود. جراحی باز نیز روشی سنتی برای از بین بردن ضایعه آندومتریوز می باشد .

سن شیوع بیماری آندومتریوز

از آنجائیکه پیامد این بیماری (در صورت عدم درمان) نازایی می باشد در نیمی از زنان نابارور مشاهده می شود. درصد کمی ( 10 درصد)  از زنان باردار به بیماری آندومتریوز مبتلا هستند.

برخی خدمات مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر محمود برفه ای

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمود برفه ای ، مرکز سونوگرافی و رادیولوژی

 

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • یک × 3 =