تشخیص سرطان پستان

هنوز غربالگری ملی برای تشخیص سرطان پستان در کشور ما و در افغانستان وجود ندارد . درحالیکه در بسیاری از کشورهای جهان نظیر انگلستان زنان بالای 50 سال ماموگرافی می شوند به همین دلیل آمار ناشی از مرگ و میر سرطان پستان در کشور انگلیس به خاطر تشخیص زودهنگام این سرطان به شدت کاهش پیدا کرده است . علاوه بر سونوگرافی و ماموگرافی فرد نقش موثری در تشخیص این سرطان دارد .فرد با معاینه مرتب شخصی می تواند توده هایی در پستان را شناسایی کند. اکثر توده هایی که در پستان می باشد خوش خیم هستند . هر ماه به طور مرتب فرد حتی در بهترین موقع باید خود را معاینه کند . بعد از عادت ماهیانه بهترین زمان برای معاینه شخصی فرد می باشد .

تشخیص-سرطان-پستان

تشخیص-سرطان-پستان

نحوه معاینه شخصی پستان

برای معاینه شخصی پستان بالاتنه خود را برهنه کنید و در مقابل آینه بایستید. دست های خود را به کمر بزنید . هر دو شانه باید در یک خط و راستا قرار بگیرد . در معاینه شخصی پستان باید به دنبال علامت هایی به شرح ذیل باشید :
• برآمدگی ، تغییر اندازه و شکل پستان
• ترشح از نوک پستان
• قرمزی با برجستگی رگها ( اگزما)
• فرسودگی یا چروکیدگی پوست
• فرورفتگی یا تغییر جای نوک پستان

این معاینه را می توان در وضعیت های دیگر انجام داد . یکی از این وضعیت ها اینست که دست ها را انداخته و به کنار پهلو قرار بدهید و مشاهدات مذکور را انجام بدهید. یکی دیگر از این وضعیت ها اینست که به گونه ای به جلو خم شوید که سینه ها آویزان شود و مشاهدات را انجام دهید. اگر در مشاهدات خود مورد مشکوکی پیدا کردید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید . در صورتی که با این روش ها مورد خاصی مشاهده نکرید سینه های خود را لمس کنید . برای این کار چهار انگشت خود را به هم چسبانده و قسمت نرم انگشتان را در نظر بگیرید . این قسمت از انگشتان را در بستر سینه قرار دهید و به صورت دورانی آنها را در روی سینه حرکن دهید تا توده ای لمس کنید . برای اینکه مطمئن شوید که تمام سینه را لمس کردید سینه را به چها قسمت فرضی تقسیم کرده و هر ربع قسمت را به طور جداگانه بررسی کنید یا به صورت زیگزاک یا بالا به پایین این معاینه را انجام دهید. سعی کنید حرکت انگشتان همراه با فشار باشد تا اگر توده در بافتهای عمقی باشد قابل لمس باشد . قسمت مهم در سینه که باید به دقت معاینه شود ، دم پستان است که در تا زیر بغل کشیده شده است . علت اینکه گفته می شود دست در زیر سر در هنگام معاینه قرار بگیرد اینست که اگر توده ای در این قسمت باشد پیدا شود.

برخی خدمات مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر محمود برفه ای

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمود برفه ای ، مرکز سونوگرافی و رادیولوژی

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 16 + 4 =