راديولوژی

رادیولوژی-1

راديولوژی :

کار یک رادیولوژیست دادن مشاوره به پزشکان در خصوص موارد بالینی است . البته لازم به ذکر است که رادیولوژیست اینترونشنال در خصوص موارد درمانی نیز کمک بسیاری کرده و در این مورد با صرف هزینه کمتر و نیز تهاجم کم می توان بیماری را درمان کرد . رادیولوژی از دو کلمه رادیو ( تابش امواج و اشعه) و لوژی (بیان) تشکیل می شود . به عبارت دیگر کلمه رادیولوژی به این معنا است که مطالب بیان شده از سوی زبان اشعه ها به صورت تصویری ارائه می شود . این مطالب با اشعه ایکس تهیه شده و در رابطه با تاریخچه آن باید گفت که این اشعه توسط دکتر ویلیام کنراد رونتگن در سال 1895 کشف شد . امروزه خواص بی شمار این اشعه برای انواع اقدامات تشخیصی و درمانی غیر قابل چشم پوشی است .

 

ویژگی اتمی مواد :

این اشعه از کلیه حالات ماده عبور نموده و چنانچه مواد جامد عدد اتمی فشرده و بیشتری داشته باشند ، کمتر اشعه را از خود عبور می دهند . به عنوان مثال ماده سرب ، در برابر این امواج عایق کامل بوده و توان گرفتن اشعه های رادیولوژی را دارد به همین منظور در اتاق های رادیولوژی ، برای حفظ سایرین از امواج و اشعه های این روش ، لای دیوارها ورق سربی به کار می رود .

دستگاه های رادیولوژی :

انواع دستگاه های مختلف برای انجام رادیولوژی کاربرد دارد مثلا برای انجام رادیولوژی ساده و معمول ، به منظور تهیه تصاویر از ریه و اسکلت و . . . از دستگاه معمولی استفاده شده و برای انجام کارهایی مثل آنژیوگرافی از دستگاه دیژیتال بهره گیری می شود . دستگاه سیتی اسکن به منظور تهیه تصویر برشی از بدن کاربرد دارد ویژگی این دستگاه طوری است که تصویرهای گرفته شده به شکل برش-برش تقسیم شده و در اختیار پزشکان قرار می گیرد .

اثر اشعه ایکس بر بدن :

عبور اشعه ایکس از بدن هیچ گونه درد و خونریزی به همراه نمی آورد . اما لازم به ذکر است که بی ضرر هم نمی باشد . ولی با توجه به ملاحظات علمی و پزشکی ، و امور مراقبتی متخصص رادیولوژی و کارشناسان این حوزه کمترین ضرر و عوارض به بدن بیمار می رسد . این اشعه در حدود بالا و زیاد می تواند صدمات جبران ناپذیری برای افراد به همراه آورد که خوشبختانه در امر پزشکی حدود امواج ارسالی بسیار کمتر از حد ایمنی و ناچیز است اما تکنسین ها و کارشناسانی که در طول روز ، به دفعات و دائم با این امواج در ارتباطند لازم است در پس دیوار سربی قرار گرفته تا آسیبی به بدنشان نرسد .

رادیولوژی

کاربرد رادیولوژی :

رادیولوژی یکی از اجزای لاینفک هر بیمارستان یا کلینیک های بزرگ است . اماکن درمانی امروز با کمک این سیستم بسیاری از کارهای خود را پیش برده و اصولا رادیولوژی سه کاربرد عمده در زندگی نوین و پیشرفته دارد . کاربرد درمانی ، تشخیصی و صنعتی .

کاربرد تشخیصی : برای کاربرد تشخیصی و شناسایی بیماری ها و شکستگی ها و کنترل برخی بیماری ها در درمان های به خصوص از این روش استفاده می شود به وسیله امواج رادیولوژی و تصاویر آن به کمک سوزن و دستگاه های لوله ای شکل باریک امکان جراحی وجود دارد .

کاربرد درمانی : از جنبه درمانی رادیولوژی و اشعه درمانی یا به کمک رادیوتراپی می توان تومورها را ریشه کن کرده و انواع سرطان ها را درمان نمود در این درمان حجم نسبتا بیشتری از اشعه به کار برده می شود به نحوی که از حد رادیولوژی تشخیصی بیشتر است .

کاربرد صنعتی : در صنایع برای کار با اجسام بی روح و اشیا می توان از رادیولوژی کمک گرفت . به عنوان مثال برای ضخامت جوشکاری لوله ها و کنترل آسیب های وارده به موتورهای جت ، ارزیابی وضعیت سکه های قدیمی ، بررسی تابلوی نقاشی یا آثار تاریخی و مشخص نمودن سن و جنسیت برخی از اجساد قدیمی می توان از این تکنیک کمک گرفته و به اطلاعات مفیدی دست یافت.

رادیولوژیست :

همواره با کمک فعالیت های کسترده مهندسین پزشکی و کارشناسان ، این تکنیک رو به بهبود بوده و به پیشرفت های زیادی رسیده است همزمان با اختراعات فیزیکی و مکانیکی ، رادیولوژی نیز کامل شد و استفاده از آن رواج یافت . رادیولوژی از جمله رشته های منحصر به فرد بوده که لازم است یک فرد رادیولوژیست ، از دانش شیمی ، فیزیک ، بیولوژی ، مهندسی پزشکی ، داروشناسی و . . . هم مطلع باشد در غیر این صورت نمی تواند در دنیای پزشکی فعالیت مفیدی داشته باشد .

رادیولوژیست ، پزشک متخصصی است که بعد از سپری نمودن دوره پزشکی عمومی ، در رشته تخصص رادیولوژی به تحصیلات خود ادامه می دهد . پزشک متخصص رادیولوژی علاوه بر کسب اطلاعات و دانش گسترده از بیماری ها ، نشانه ها و آثار بیماری های مختلف را از جهت تطابق با تصویر رادیولوژی مطالعه دقیق نموده و تشخیص های ممکنه را ارزیابی می نماید و توان تشخیص محتمل را یافته و می تواند با یک پزشک معالج همکاری نماید . رادیولوژیست در امر بالینی بیمار جایگاه تخصصی داشته و برای معالجه بیماری و درمان آن نقشی اساسی ایفا می کند .

اخیرا رادیولوژیست ها در برخی امور درمانی فعالیت قوی داشته و به این ترتیب در رسته پاراکلینیک قرار نمی گیرند . رادیولوژیست ها می توانند مشاور پزشکان بالینی در امر تشخیص بیماری بوده ونیز لازم به ذکر است که رادیولوژیست اینترونشنال در خصوص موارد درمانی نیز کمک بزرگی به بیماران می کند به این طریق که درمان رادیولوژی در صورت امکان ، مانع از بروز خطرات جراحی تهاجمی می شود که علاوه بر هزینه کمتر ، ریسک کمتری را نیز موجب می شود . در این میان تکنسین ها و کارشناسان رادیولوژی نیز بسیار کمک کننده بوده و با خدمات متعدد خود متخصص رادیولوژی را برای تشخیص و درمان بهتر یاری می کنند .

رادیولوژی-1

هزینه رادیولوژی :

بسیاری از بیماران و مراجعان از قیمت گران و هزینه بالای رادیولوژی شاکی و ناراضی هستند در پاسخ به این عزیزان باید گفت که این هزینه بالا به کشورهای خارجی مربوط می شود زیرا اکثر دستگاه ها ، فیلم ها و لوازم جانبی در کشورهای دیگر تولید شده و با قیمت بالا به ایران فروخته می شود البته در این میان برخی دستگاه ها ساخت داخلند که می توان گفت در کل قیمت رادیولوژی از نوع دستگاه خارجی یا دستگاه ایرانی به مراتب کمتر از کشورهای دیگر است مثلا MRI در ایران 85 تا 95 دلار است اما در کشور های خارجی ، قیمت این خدمات از 400 دلار شروع شده و تا 1200 دلار پیش می رود .