سرطان بیضه

علت ایجاد این سرطان مثل ساير تومورهاي بدخيم  رشد نامتعادل  و كنترل نشده سلول های بیضه است . سرطان بیضه تنها 1 الی 2 درصد كل بدخيمي ها را تشكيل مي دهند و به نسبت سایر تومورها زیاد رایج نیستند ولی  بيشتر در  مردان جوان بین سنین 25 تا 35 سال  ديده مي شوند. سرطان بیضه معمولاً در سمت راست بیشتر اتفاق می افتد و در 1 الی 2 درصد مواقع در هر دو طرف هم با تومور مواجه می شویم.

سرطان بیضه

علل به وجود آمدن سرطان بیضه

علل دقیق تومور بیضه مشخص نشده است، اما می توان مهمترین آنها را عوامل محیطی ومادر زادی دانست. یکی از قابل توجه ترین عوامل ایجاد اين تومور بدخيم ،  کریپتورکیدسیم است که معنای آن  عدم نزول بیضه در کیسه بیضه  مي باشد .  وقتی جنین شکل می گیرد  ابتدا بیضه ها در داخل شکم  قرار دارند و به تدريج به سمت پايين تغيير مكان مي دهند تا وارد كيسه بيضه شوند. هرگاه اين پايين آمدن بيضه در مكاني متوقف شود به آن كریپتورکیدسیم مي گويند. ( كه ممكن است در داخل شكم و يا كانال اينگويينال باشد )

این موضوع به این دلیل مهم است که دماي اسکروتوم یا کیسه بیضه تقریبا 1 درجه سردتر از درجه حرارت بدن است و سلولهای مولد اسپرم را خنک نگه می دارند و اگر بیضه ها داخل شکم بمانند به دلیل گرمای بیشتر سلولهای توليد كننده  اسپرم به مرور دچار نارسايي و تخريب مي گردند . اين موضوع هم می تواند موجبات ناباروری را فراهم  کند و هم با تغییر در ساختار سلولها احتمال  سرطان بيضه را افزايش دهد . با تکیه بر این دلایل برای جلوگیری از خطرات بدخیمی و نيز احتمال نازايي ،  لازم است در صورت وجود كریپتورکیدسیم   در سن  1 سالگی با عمل جراحي بيضه ها به محل طبيعي خود ( كيسه اسكروتوم )  جابجا شوند .

برخي فاكتورهاي ديگر نيز در ايجاد سرطان بيضه موثر شناخته شده اند :

به عنوان مثال مردان سفید پوست در خطر بیشتری به نسبت مردان سیاه پوست قرار دارند. همچنین افرادی که در خانواده ی درجه یک خود  کسی را داشته اند که به این بیماری مبتلا شده است، برخي مشاغل  که با مواد شیمیایی در تماسند، آتش نشان ها و افرادی که مشغول کار در معدن هستند نيز بيشتر با خطر ابتلا به سرطان بیضه مواجه هستند.

علایم نشان دهنده سرطان بیضه

شروع این بیماری فقط در بیضه هاست و با تغییر اندازه بیضه ها و بزرگ شدن آنها، وجود توده در بیضه  مشخص مي شود . درد  بیضه  معمولا وجود ندارد  و يا قابل توجه نمي باشد. بعد از مدتی گسترش  اين تومور  (متاستاز) به ويژه غدد لنفاوي ناحيه پاراآئورت شكمي مي تواند رخ دهد. در مراحل  پيشرفته تر سایر نقاط بدن نیز ممكن است  گرفتارشوند  و علائمي از قبيل  کمر درد، درد زیر شکم و ورم پاها ظاهر مي شود.

بهترين راه تشخيص در مراحل اوليه  و نيز بررسي گسترش احتمالي به نواحي ديگر بدن سونوگرافي مي باشد.

 

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • هفت − 4 =