سنگ کلیه (renal stone )

سنگ کلیه ذرات کوچک و سخت که در یک یا هر دو کلیه تشکیل شده و گاهی به داخل حالب ها (لوله های عضلانی باریکی که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند) انتقال یابند. سنگ کلیه از نظر اندازه از یک دانه شن ۲ میلیمتری تا حدود یک توپ گلف متغیر بوده و ممکن است منفرد یا متعدد باشد.

سنگ کلیه معمولاً بزرگسالان بالای ۳۰ سال از هر دو جنس را مبتلا می سازد ولی در مردان شایع تر است.

 

علایم شایع سنگ کلیه 

دردهای کولیکی به صورت دوره های درد شدید و پیچشی (متناوب ) به فاصله هر چند دقیقه میباشد . درد معمولاً ابتدا در ناحیه پشت و پهلو ، درست پایین دنده ها، ظاهر می گردد. در طی چند ساعت یا چند روز، ناحیه درد از مسیر حرکتی سنگ از حالب به طرف مثانه و کشاله ران کشیده میشود . با دفع سنگ درد بیمار متوقف می گردد.

تشخیص از روی علائم بالینی ( شکل ، محل و انتشار درد ) و آزمایش ادرار و انجام سونوگرافی تایید میشود .
به کمک سونو گرافی میتوان محل و اندازه سنگ را مشخص کرد و اینکه آیا سنگ خود بخود قابل دفع است یا نیاز به سنگ شکن یا عمل جراحی دارد .

درمان سنگ کلیه

اصول کلی

– هنگام ادرار کردن از کاغذ صافی یا گاز استفاده کنید تا دفع سنگ مشخص شود؛ یا داخل یک ظرف شیشه ای ادرار کرده ، وجود سنگ را بررسی کرده و در صورت وجود آن را جدا کرده ، ادرار را دور بریزید. برای مشخص شدن ترکیب سنگ ، آن را نزد پزشک ببرید.

 

– بررس های تشخیصی دیگر سنگ کلیه بجز سونوگرافی و ازمایش ادرار ؛ ممکن است شامل عکس رادیوگرافی شکم ، سی تی اسکن ، و اُروگرافی وریدی (روشی برای بررسی کلیه ها و مجاری ادرار با تزریق ماده حاجب )باشد .

https://t.me/drbarfei
https://www.instagram.com/drbarfei_sonoclinic/
http://drbarfei.ir/

درباره doctorbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • چهار × 3 =