سونوگرافی تیروئید

با پیشرفت علم پزشکی و ورود تکنولوژی سونوگرافی به این عرصه ، تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها راحت تر و دقیق تر شده است . سونوگرافی تیروئید شاخه ای از علم سونوگرافی است که برای بررسی این غده مهم و حیاتی برای بدن کاربرد دارد . این سونوگرافی اطلاعاتی از عملکرد تیروئید ، اندازه و شکل غده در اختیار پزشک قرار می دهد. مرکز سونوگرافی دکتر برفه ای همه روزه آماده خدمات رسانی به بیماران عزیز در این زمینه می باشد.

سونوگرافی تیروئید

غده تیروئید چیست ؟

تیروئید یکی از غده های حیاتی بدن است که محل قرار گیری آن در گلو می باشد که از اصلی ترین وظایف آن تولید هورمون تیروکسین است . این هورمون سرعت تبدیل مواد غذایی به انرژی را در بدن تنظیم می نماید. از دیگر هورمون هایی که این غده تولید می نماید ، هورمون پاراتیروئید (PTH) است که وظیفه کنترل میزان کلسیم و فسفر خون را دارد.

دلیل انجام سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید کاربرد های فراوانی در بررسی مشکلات این غده دارد که در ادامه به بررسی برخی ار آن ها می پردازیم:

1ـ بررسی توده های موجود در غده تیروئید : پزشک با استفاده از سونوگرافی تیروئید می تواند بررسی نماید که آیا ضایعه ای در این غده وجود دارد یا نه . همچنین تشخیص اینکه این توده ها جامد هستند یا کیسه هایی پر از مایع ، توسط این تکنولوژی انجام می شود.

2ـ بزرگ شدن غده تیروئید : برای بررسی های بزرگ شدن تیروئید در مشکلات مربوط به آن می توان از سونوگرافی استفاده نمود.

3ـ هدایت سوزن در نمونه برداری ها از غده تیروئید

 

آمادگی های لازم قبل از سونوگرافی تیروئید

قبل از انجام سونوگرافی تیروئید هیچ آمادگی خاصی لازم نیست . تنها باید بیمار قبل از انجام آن تمام زیور آلات خود را که در سر و گردن استفاده شده است ، خارج نماید تا در حین انجام سونوگرافی مشکلی ایجاد نشود.

نحوه انجام سونوگرافی تیروئید

برای انجام سونوگرافی تیروئید از بیمار خواسته می شود تا بیمار روی تخت مخصوص سونوگرافی ، به پشت دراز بکشد. سپس برای عبور بهتر امواج صوتی ، ژل مخصوص سونوگرافی در ناحیه گردن بیمار مالیده می شود. گاهی هم لازم می شود تا برای هدایت بهتر امواج صوتی ، از یک کیسه کوچک و یا اسفنج ژلاتینی حاوی آبی در محل انجام سونوگرافی استفاده شود. سپس اومواج صوتی به وسیله پروب سونوگرافی به گردن بیمار تابانده شده و بازتاب آن ها در یک مانیتور قابل مشاهده خواهد بود. لازم است سرتان را برخلاف جهت حرکت پروب سونوگرافی برگردانید تا استخوان فک شما سد راه امواج صوتی نباشد. این تست تنها به 30 دقیقه زمان نیاز دارد و در مدت کوتاهی نیز جواب آن مشخص می شود.

برخی خدمات مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر محمود برفه ای

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمود برفه ای ، مرکز سونوگرافی و رادیولوژی

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 18 + 12 =