سونوگرافی دستگاه گوارش

قسمت اعظم اعضای دستگاه گوارش در ناحیه شکم قرار دارد . این دستگاه از معده، روده باریک، روده کوچک  و کبد تشکیل شده است. این اعضا دارای هوا و گاز می باشد که اصطلاحا به آن اعضای توخالی می گویند. به دلیل تشعشع امواج صوتی موجود در گاز و هوای روده و معده به سختی می توان علائم غیر طبیعی آن را تشخیص داد .  در سونوگرافی با روشهای خاص دیوار معده و روده را می توان بررسی کرد. از سونوگرافی برای تشخیص بیماریها و کیست های عفونی استفاده می شود .این کیستها شامل کیست هیداتیک کیست هایی که از بدو تولد در فرد وجود دارد،  استفاده می شود. بیماریهای کبدی مانند آبسه های ویروسی کبد، تومورهای کبدی متاستازهای کبدی ( تومورهایی که از نواحی دیگر بدن به کبد منتشر می شوند) با سونوگرافی تشخیص داده و بررسی می شود.

اقدامات قبل از انجام سونوگرافی دستگاه گوارش

  1. عدم خوردن غذاهای چرب مانند نیمرو و کره که در نهایت باعث عدم مشاهده عضو مورد بررسی می شود و سونوگرافی بی اثر می باشد. در برخی از موارد متخصص سونوگرافی به خوردن زرده تخم مرغ یکساعت قبل از سونوگرافی توصیه می کند.
  2. مصرف مایعات سبک مانند چایی و آب بلامانع است.
  3. در سونوگرافی صفرا و کبد توصیه به ناشتا بودن فرد می شود.
سونوگرافی دستگاه گوارش

سونوگرافی دستگاه گوارش

نحوه انجام سونوگرافی

پوشیدن لباس مخصوص سونوگرافی در حین انجام سونوگرافی توصیه می شود.در سونوگرافی شکم و دستگاه گوارشی از فرد خواسته می شود بر روی تخت مخصوص دراز کشیده تا بر روی ناحیه شکم ژل گرمی مالیده شود. با حرکت مبدل (ابزار تکنسین سونوگرافی) در نواحی مختلف شکم هوای موجود بین پوست و مبدل از بین رفته و موجب بررسی و مشاهده آئورت شود. متخصص سونوگرافی برای تشخیص آنوریسم، جریان خون موجود در آئورت در ناحیه شکم را بررسی می کند. این فرآیند 20 دقیقه بدون هیچ دردی به طول می انجامد.

اقدامات پس از انجام سونوگرافی

پس از سونوگرافی پزشک متخصص نتایج را بررسی می کند. دوحالت وجود دارد: در حالت اول مشخص می شود بیماری آنوریسم آئورت شکمی وجود ندارد که در این صورت پزشک اقدام به سونوگرافی مجدد نخواهد داد. در حالت دوم علائم این بیماری مشاهده می شود  و پزشک جهت درمان روشهایی را به بیمار توصیه می کند که مهم ترین آن ها به شرح ذیل می باشد:

  1. در صورت کوچک بودن اندازه آنوریسم که معمولا کوچکتر از 2 سانتی متر می باشد، بیماری خفیف بوده و نیاز به عمل جراحی ندارد. توصیه پزشک در این موارد جهت بررسی پیشرفت یا کاهش اندازه آن ، انجام سونوگرافی و تصویربرداری در هر شش ماه می باشد.
  2. در صورت تشدید بیماری آنورسیم پزشک عمل جراحی باز انجام می دهد. در این عمل ناحیه ای از شکم که دارای این اختلال هست را شکافته و قسمت آئورت مبتلا به آنوریسم را برداشته و قسمت لوله ای شکل را جایگزین آن می کند.

برخی خدمات مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر محمود برفه ای

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمود برفه ای ، مرکز سونوگرافی و رادیولوژی

 

 

 

 

 

 

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 9 − 9 =