سونوگرافی دو بعدی

سونوگرافی دوبعدی التراسوند نوعی از سونوگرافی است که برای زنان در دوران بارداری برای بررسی جنین و مادر می باشد. مواردی که در سونوگرافی دوبعدی بررسی می شود شامل موارد ذیل می باشد:

  1. بررسی رشد جنین
  2. ارزیابی ضربان قلب
  3. بررسی موقعیت جنین
  4. بررسی اندازه جنین
  5. ارزیابی بند ناف

نحوه انجام سونوگرافی دو بعدی

سونوگرافی دو بعدی روش تصویربرداری و اسکن می باشد که به وسیله امواج صوتی بی خطر برای بررسی جنین در شکم مادر استفاده می شود. تصاویر حاصل از این نوع سونوگرافی سیاه و سفید بوده و جزئیات جنین را مانند نگاتیو عکس نشان می دهد. در ابتدا از فرد خواسته می شود تا ناحیه شکم را برهنه کند. سپس سونوگرافر مبدلی را که اندازه قالب صابون می باشد را در امتداد شکم حرکت می دهد. این مبدل امواج صوتی را به بدن منتقل کرده و اطلاعات را به مانیتور منتقل میدهد. کامپیوتر امواج دریافتی را به صورت تصاویر قابل رویت تبدیل می کند . حرکات جنین در این سونوگرافی قابل مشاهده می باشد.

مزایای سونوگرافی دو بعدی

  1. یکی از نگرانی های مادر در استفاده از روش های تصویربرداری برای بررسی وضعیت جنین بی خطر بودن روش می باشد. سونوگرافی دو بعدی یکی از روش های بی خطر می باشد که از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند که هیچ گونه آسیبی به جنین و مادر وارد نمی کند. با توجه به بررسی های انجام شده افرادی که از سونوگرافی دو بعدی استفاده کردند هیچ گونه آسیبی ندیده اند.
  2. سونوگرافی دو بعدی محدود به زمان بارداری نمی باشد و در تشخیص سایر بیماری ها استفاده می شود. برای مشاهده اعضای دقیق بدن از این نوع سونوگرافی استفاده می شود.
  3. استفاده از این نوع سونوگرافی از لحاظ هزینه نسبت به سایر روش های تصویربرداری مقرون به صرفه می باشد.

زمان انجام سونوگرافی دوبعدی

برای انجام سونوگرافی دو بعدی بهترین زمان هفته های 18 تا 22  بارداری می باشد. در این زمان می توان از سونوگرافی دیگری برای تشخیص و بررسی جنین و مادر انجام داد.

سونوگرافی 3 بعدی و 4 بعدی

سونوگرافی هایی با امکانات پیشرفته برای بررسی موقعیت و رشد جنین در دوران بارداری وجود دارد که شامل سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی می باشد. در سونوگرافی سه بعدی تصویر ثابتی از جنین را نشان می دهد. سونوگرافی 4 بعدی دارای امکانات بیشتری بوده و جزئیات بیشتری از جنین را نشان می دهد. در این سونوگرافی صورت جنین و حرکات او را در زمان های مختلف به وضوح و به صورت رنگی نشان می دهد.

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمود برفه ای مرکز سونوگرافی و رادیولوژی

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 20 − 2 =