سونوگرافی سه بعدی

سونوگرافی سه بعدی یکی از تست های دوران بارداری است که توسط امواج صوتی ، انجام می شود. سونوگرافی تکنولوژی امواج صوتی است که توسط دستگاه مخصوص پردازش شده و نهایتا تصویر مورد نظر از ارگان های داخل بدن قابل مشاهده است. سونوگرافی دوبعدی تصاویر سیاه و سفید معمولی در اختیار پزشک قرار می دهد که اگر به جا و با تجویز پزشک انجام شود یکی از بی خطر ترین متد های تصویر برداری در دوران بارداری می باشد. برای انجام سونوگرافی های جدید موجود مانند سونوگرافی سه بعدی ، سونوگرافی چهاربعدی ، سونوگرافی واژینال ، سونوگرافی داپلر و سایر انواع سونوگرافی ، حتما باید در مورد کارکرد آن ها اطلاعات داشته باشید.

سونوگرافی سه بعدی چیست؟

در این نوع از تکنولوژی سونوگرافی ، امواج صوتی از زاویه های مختلف به بدن مادر تابانده شده و خروجی آن ها توسط نرم افزارهای کامپوتری تغییر یافته و تصاویر سه بعدی از حرکت نوزاد ارائه می دهد.  سونوگرافی سه بعدی حتما باید توسط رادیولوژیست ماهر و آموزش دیده انجام شود.روش انجام این سونوگرافی هم مانند بقیه سونوگرافی ها است ولی بر خلاف آن ها نیاز به پر کردن مثانه قبل از سونوگرافی نیست. اما نوشیدن یک لیوان آب میوه طبیعی قبل از انجام سونوگرافی سه بعدی ، جنین را هوشیار تر می کند. مدت زمان انجام این تست نباید بیشتر از یک ساعت تجاوز کند.

سونوگرافی سه بعدی

مزایای سونوگرافی سه بعدی

سونو گرافی سه بعدی در بررسی ناهنجاری های جنین بسیار مهم می باشد. امروزه این روش جایگزین روش آمينوسنتز شده است که در آن از کشیدن آب اطراف جنین استفاده می شده که این روش خطر سقط جنین را افزایش می داده است. سونوگرافی سه بعدی بدون اینکه خطری برای مادر و جنین داشته می تواند در تشخیص 99% ناهنجای ها درست عمل نماید.

با کمک این تکنولوژی و تشخیص ناهنجاری های جنین پزشکان می توانند در مورد ادامه یا پایان دادن به بارداری تصمیم درستی بگیرند. یکی دیگر از کاربرد های سونوگرافی سه بعدی ، بررسی جراحی داخل رحمی است. برای تشخیص اختلالات آناتومیک جنین که ممکن است در اندام های داخلی و یا بیرونی او مشکلی وجود داشته باشد نیز می توان از این نوع سونوگرافی استفاده کرد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمود برفه ای مرکز سونوگرافی و رادیولوژی

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 4 × 4 =