سونوگرافی لگن

در سونوگرافی لگن ، برای بررسی اعضا و ارگان های داخل لگن از امواج صوتی استفاده می شود. سونوگرافی لگن کاربرد های فراوانی دارد در خانم ها برای بررسی تخمدان ها، رحم ، گردن رحم و لوله های فالوپ و در آقایان برای بررسی غده پروستات، سمینال وزیکول مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای بررسی ارگان های توپر مانند ، تخمدان ها و غده پروستات و ارگانی مانند مثانه نیز می توان از سونوگرافی لگن استفاده نمود.

سونوگرافی لگن

نحوه انجام سونوگرافی لگن

سونوگرافی لگن ممکن است که به 3 روش انجام گیرد که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم :

1ـ سونوگرافی از راه شکم : در این حالت که بیشتر برای تشخیص فیبروئید های رحمی برای خانم ها کاربرد دارد ، سونوگرافی از روی شکم و به کمک وسیله کوچکی به نام مبدل انجام می گیرد.

2ـ سونوگرافی از راه رکتوم : در این حالت که بیشتر برای بررسی ارگان های آقایان مانند پروستات و سمینال وزیکول مورد استفاده قرار می گیرد مبدل سونوگرافی وارد مقعد می شود که گاهی ممکن است همراه باسونوگرافی ، نمونه برداری نیز ایجاد شود.

3ـ سونوگرافی از راه واژن : برای بررسی ارگان های لگنی درخانم ها ممکن است که سونوگرافی هم از راه شکمی باشد و هم از راه واژینال . سونوگرافی واژینال معمولا برای بررسی مشکلات باروری در خانم ها استفاده می شود. در این روش نیز ممکن است همراه باسونوگرافی ، نمونه برداری نیز ایجاد شود.

علت انجام سونوگرافی لگن چست ؟

در آقایان ممکن است که سونوگرافی لگن به دلیل هماچوری (بررسی علت وجود خون در ادرار) ، سونوگرافی کلیه ها ، بررسی مشکلات ادراری ، بررسی انداره مثانه قبل و بعد از ادرار ، بررسی رشد ضایعات در لگن ، بررسی سرطان کولورکتال و چگونگی روند درمانی آن و هدایت سوزن موقع انجام بیوپسی و یا هنگام خارج کردن مایع درون کیست ، بررسی سرطان پروستات ، بررسی مشکلات ادراری به علت بزرگ شدن پروستات و بررسی مشکلات غده پروستات انجام گیرد.

در خانم ها ممکن است که سونوگرافی لگن به دلیل بررسی علت درد های لگنی ، بررسی خونریزی غیر طبیعی از واژن ، بررسی التهاب لگن ، بررسی دستگاه داخل رحمی (IUD) ، بررسی سایز و شکل رحم و ضخامت دیواره رحم ، بررسی شکل و سایز تخمدان ها ، بررسی شرایط و سایز تخمدان ها در طول درمان ناباروری ، تایید بارداری ، بررسی طول دهانه رحم در زنان باردار برای زایمان زودرس ، بررسی توده در طی معاینه لگنی ، بررسی فیبروئیدهای رحمی و بررسی روش هایی برای حذف فولیکول تخمدان برای لقاح آزمایشگاهی انجام گیرد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمود برفه ای ، مرکز سونوگرافی و رادیولوژی

 

 

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پانزده + 16 =