سونوگرافی چسبندگی جفت

در صورتی که فرد مشکوک به عارضه چسبندگی جفت باشد و علائمی نظیر پایین افتادن جفت یا سابقه جراحی رحم در گذشته را داشته باشد پزشک برای تشخیص این عارضه از آزمایشاتی به شرح ذیل استفاده می کند:

  1. سونوگرافی چسبندگی جفت

برای بررسی دقیق محل جفت در دیواره رحم از سونوگرافی یا ام آر آی استفاده می شود. در این روش تصاویری دقیق از محل قرار گرفتن جفت می دهد. در سونوگرافی از امواج صوتی که خطری برای مادر و جنین ندارد استفاده می شود. پزشک با مشاهده تصاویر به دست آمده از سونوگرافی می تواند به تشخیص چسبندگی جفت بپردازد.

پلاسنتا_اکرتا_چسبندگی_پاتولوژیک

پلاسنتا_اکرتا_چسبندگی_پاتولوژیک

  1. آزمایش خون

در حالت طبیعی ماده ای به نام آلفاپروتئین توسط جنین تولید می شود. این ماده به دلیل نازک بودن دیواره رحم به خون مادر می رسد. در صورتی که میزان این ماده زیاد باشد نشان از چسبندگی جفت  باشد . با انجام آزمایش خون می توان مقدار آلفاپروتئین موجود را اندازه گیری کرد و به تشخیص این عارضه پرداخت.

روش های درمان چسبندگی جفت

در صورتی که در دوران بارداری چسبندگی جفت تشخیص داده شود پزشک توصیه به داشتن زایمان بی خطر می کند تا آسیبی به مادر و جنین وارد نشود. در این مواقع بهترین روش زایمان سزارین می باشد . بعد از زایمان رحم از بدن خارج می شود و فرد دیگر نمیتواند باردار شود . بندرت پزشک تویز به ماندن جفت در رحم می دهد تا به مرور از بین رود زیرا خطرات جدی برای مادر در پی دارد . در این صورت اگر فرد باردار شود امکان سقط جنین و چسبندگی جفت مجدد پیش می آید .

عوارض چسبندگی جفت

  1. خونریزی شدید رحمی
  2. آمبولی ریه ( لخته های خون باعث مسدود شدن یک یا چند سرخرگ ریه می شوند)
  3. عفونت رحم
  4. نیاز به خارج کردن رحم با جراحی در آینده

توصیه های لازم برای چسبندگی جفت

بسیاری از مادران در صورت فهمیدن ابتلا به این عارضه نگران می شوند. پزشک در این مواقع برای کاهش این نگرانی توصیه هایی به شرح ذیل می کند:

  1. درمورد چسبندگی جفت آگاهی و اطلاعات خود را افزایش بدهید . برای این کار مطالعه کتاب و مجلات ، مشورت با پزشک و صحبت با کسانی که تجربه این عارضه را داشته اند.
  2. برای زایمان به روش سزاین خود را آماده کنید .
  3. برای جراحی برداشتن رحم آمادگی روحی داشته باشید زیرا بعد از این جراحی دیگر نمی توانید باردار شوید و ممکن است افسردگی پیدا کنید در این زمینه حتما با مشاور یا رونشناس مشورت کنید.

 

 

 

 

 

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 20 + 11 =