سونوگرافی NT

سونوگرافی-NT

سونوگرافی NT

بارداری یکی از مراحل حساس و مهم است که بانوان در زندگی خود آن را تجربه می کنند ، بسیارمهم است که دوران بارداری به بهترین وجه ممکن انجام شود تا علاوه بر سلامت مادر ، سلامت جنین نیز در این دوران حفظ شود .

بانوانی که اقدام به بارداری می کنند باید دقت نمایند که تمامی تست ها و آزمایش های را که پزشک توصیه می کنند را انجام دهند ، یکی از آزمایش ها که تمامی بانوان باردار باید انجام دهند انجام سونوگرافی NT است .

برای بررسی برخی از مشکلات و اینکه آیا جنین به سندرم داون مبتلا هست یا خیر این سونوگرافی انجام می شود ، توصیه می شود تمامی بانوان بارداراین تست را انجام دهند .

 

علت انجام NT   چیست ؟

برای اینکه بانوان متوجه شوند که جنین به سندرم داون مبتلا است نیاز است که سونوگرافی NT   انجام شود ، بنابراین به تمامی بانوان باردار توصیه می شود که سونوگرافی NT   را انجام دهند .

در صورتی که نتیجه سونو یک در هزار باشد بیانگر این است که ممکن است جنین در خطر سندرم داون باشد .

اگر نتیجه سونو یک در 150 بیانگر خطر بالایی مبتلا شدن کودک به سندرم داون است .

برای اینکه مطمئن شوید جنین به سندرم داون مبتلا است یا خیر می توان از آزمایش های تشخیصی مانند آمنیوسنتز و CVS استفاده کنید ، لازم به ذکر است این تست های ممکن است خط سقط جنین را برای جنین داشته باشد .

 

با توجه به موارد بیان شده پزشک قبل از انجام آزمونهای تشخیصی انجام تست غربالگری را توصیه می کند ، انجام سونو NT   می تواند پزشک را برای انجام تشخیص آزمونهای تشخیصی کمک نماید .

نحوه انجام NT به چه شکل است ؟

معمولا در هفته های 11 تا 14 اسکن NT انجام می شود ، قبل از این بازه زمانی پزشک نمی تواند آزمایش را انجام دهد زیرا جنین بسیار کوچک است ، سونوگرافی NT با تجهیزات سونوگرافی نرمال و از روی شکم انجام می شود ، پزشک پس از زدن ژل روی شکم با پروب روی شکم حرکت را آغاز می کند ، در این سونوگرافی موارد ذیل اندازه گیری می شود :

میزان مایع پشت گردن

اندازه سر تا انتهای ستون فقرات جنین

 

NT  نرمال :

زمانی که جنین 45 میلی متر یعنی 84 میلی متراست بیانگر NT کمتر از 3.5 میلی متر است ، با رشد و تکامل جنین NT نیز بیشتر می شود .

سونوگرافی-NT

چطور می توان محاسبه خطر ابتلا به سندرم داون را تشخیص داد ؟

با افزایش سن مبتلا شدن به سندرم داون نوزاد افزایش می یابد ، احتمال اینکه هر خانمی نوزاد به دنیا آورد که سندرم داون دارد وجود دارد ، پزشک برای محاسبه و بررسی خطر کلی سونوگرافیست سونوگرافی NT را انجام می دهد .

آزمایش خون را پزشک برای اطمینان بیشتر توصیه می کند بیمار انجام دهد ، با انجام آزمایش خون محاسبه های مختلفی انجام می گیرد یکی از این محاسبه ها ، محاسبه  بتا HCG می باشد ، اگر جنین به سندرم داون مبتلا باشد میزان بتا HCG  بالا می باشد .

انجام آزمون آمنیوسنتز جهت اطمینان از ناهنجاری کرموزومی صورت می پذیرد ، بهتر است این آزمون با احتیاط انجام شود زیرا خطر سقط جنین وجود دارد ، اما ازمزیت های آزمون آمنیوسنتز امکان انجام آن در اوایل بارداری است .

سایر کاربردهای سونوگرافی NT

سونوگرافی NT کاربردهای زیادی دارد که در ذیل به بیان آنها می پردازیم :پ

سن دقیق جنین

زمان دقیق زایمان طبیعی

تشخیص ناهنجاری ژنتیکی

تشخیص ناهنجاری مادرزادی

وجود یا نبود استخوان بینی

با انجام سونوگرافی NT می توان تشخیص داد که تیغه استخوان بینی تشکیل شده است یا خیر ، زیرا جنین های که به این بیماری مبتلا هستند تیغه استخوان بینی آنها معمولا تشکیل نمی شود .

 

برای بررسی ندرم داون پزشکان انجام سونوگرافی NT را توصیه می کنند ، در این سونوگرافی می توان مایع پشت گردن را جمع آوری کرد ، در ذیل به بیان زمان های انجام سونوگرافی NT می پردازیم :

 

در هفته یازده تا سیزدهم حاملگی

زمانی که طول جنین بین 45 تا 84 میلی متر می باشد

لازم به ذکر است در همه ی نوزادان پشت گردنشان مایع موجود است اما جنین های که سندرم داون دارند میزان مایع پشت گردنشان بیشتر است .

چه اشخاصی باید سونوگرافی NT  را انجام دهند :

برای تمامی بانوان باردار انجام این تست ضروری است

زمانی که نیاز است از آمنیوسنتز و پرزهای جفتی نمونه برداری انجام شود .

برای بانوانی که سن آنها بالاتر از 35 سال است .

لازم به ذکر است با انجام آزمایش NT  می توان سندرم داون را تشخیص داد .

 

دقت سونوگرافی NT

طبق آماری که منتشر شده است در 77 درصد موارد سونوگرافی NT  تشخیص درست می دهد ، اما در برخی از موارد ممکن است سونوگرافی میزان مبتلا بودن نوزاد به سندرم را زیاد نشان دهد در حالی که احتمال آن کم است .

هم چنین آمار نشان می دهد که سونوگرافی NT به میزان تنها 5 درصد ممکن است خطا داشته باشد ، که این میزان خیلی کم است .

اگر آزمایش NT به همراه آزمایش خون انجام شود ، میزان دقت آن به 90 درصد افزایش می یابد ، اما در برخی از موارد حتی با ترکیب شدن این دو آزمایش به میزان 5 درصد احتمال خطا وجود دارد .

 

نکات مهم در خصوص سونوگرافی NT

پزشکان به تمامی بانوان باردار توصیه می کنند جهت اطمینان کامل از سلامت جنین در هفته های 11 تا 14 به پزشک مراجعه نماینا تا سونوگرافی NT برای آنها انجام شود .

برای بررسی بیشتر و کاهش احتمال خطا بهتر است حتما این سونوگرافی با آزمایش خون انجام شود .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم با تشکر مدیریت سایت محمود برفه ای رادیولوژیست

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به کانال تلگرام و یا پیج اینستاگرام ما مراجعه نمایید .