سي تي اسكن چيست؟

سي تي اسكن تركيب مخصوص و پيچيده اي از تجهيزات تصوير برداري با اشعه x و با كامپيوتر پيشرفته مي باشد كه تصاوير چند گانه در مقاطع مختلف از سطوح بدن به صورتهاي عرض-مورب-طولي و قطري از بافتهاي مورد نياز را ارائه مي دهد.
اين تصاوير جهت اندازه گيري و پردازش و ثبت به مانيتور ها ارسال شده و از آنجا نيز به پرينترها جهت چاپ ارسال مي گردند.
سي تي اسكن مي تواند جزئيات زيادي از اندام هاي داخلي , استخوان ها و بافت هاي نرم و عروق و بسيار فراتر از تصوير تهيه شده ناشي از يك راديوگرافي معمول به ما مي دهد.

سي-تي-اسكن-چيست؟

سي-تي-اسكن-چيست؟

کاربرد رايج سی تی اسکن

سي تي اسكن براي تشخيص توده هاي فضاگیر قسمتهای مختلف بدن از جمله كبد و ريه ها و لوزالمعده و بررسي اندازه , وسعت و موقعيت دقيق و سه بعدي تومور هاي مختلف بدن استفاده مي شود.
سي تي اسكن مي تواند تشخيص چشمگيري در بيماري هاي سكته مغزي , ضربه ها و يا تروماهاي ناحيه سر و گردن و ستون فقرات و خونريزيهاي داخل شكمي , آمبولي ريوي , آنوريسم شريان شكمي و يا حتي نارسایی كليوي داشته باشد.
در بررسي ساختار استخوانها و سينوس هاي بدن و توده ها و فضاهاي غير طبيعي سي تي اسكن اولين و در بعضي مواقع تنها گزينه تشخيص است.
بيوپسي يا نمونه برداري تحت هدايت سي تي اسكن يكي از دقيق ترين روشها مي باشد.
در سي تي آنژيوگرافي از عروق كه با تزريق ماده حاجب صورت مي پذيرد در مقايسه با آنژيوگرافي معمول و مرسوم خطرات بسيار كمتري را براي بيمار در بر دارد.
براي بررسي نتيجه عمل جراحي در پيوند ها و عمل هاي باي پس معده و ديگر اعمال جراحي از سي تي اسكن استفاده مي شود.
براي تعيين STAGE يا مرحله درمان بيماري ناشي از راديوتراپي و همچنين موقعيت تابش اشعه قبل از شروع راديوتراپي از سي تي اسكن توصيه مي شود.

چگونه براي سی تی اسکن آماده شويم؟

  • شما بايد لباس هاي آزاد و راحت بر تن داشته باشيد و تمام اشيائ فلزي شامل جواهرات – گيره ها – عينك –دندان مصنوعي و پروتز هاي متحرك و مصنوعي كه قابل جدا سازي هستند از بدن خارج سازيد.
  • ممكن است از شما خواسته شود براي چندين ساعت قبل از آزمون از خوردن و آشاميدن پرهيز كنيد و با آمادگي كامل شكمي مراجعه نمائيد.(مخصوصا مواردي كه با تزريق مواد حاجب همراه هستند.)
  • قبل از انجام سي تي اسكن با تزريق لازم است پزشك يا كارشناس مسئول و مربوطه را از وجود هرگونه سابقه بيماري قبلي همچون آسم ناراحتي قلبي و ريوي , ديابت مشكلات تيروئيدي و يماريهاي كليوي آگاه سازيد.
  • زنان باردار در صورت بارداري و يا حتي احتمال آن حتما بايد كارشناس مربوطه و پزشك خود را مطلع سازند.( به علت ضرر اشعه براي جنين)
  • در سي تي اسكن به علت تابش باريكه هاي متعدد و زياد و همزمان در مقاطع بدن ميزان دز دريافتي بدن بسيار بيشتر از راديوگرافي معمولي مي باشد كه اين مقدار توسط كامپيوتر دستگاه قابل ثبت است.
  • هرگونه حركتي در خلال انجام سي تي اسكن موجب از بين رفتن كيفيت تصاوير گرديده و منجر به تكرار آزمون مي گردد.

برخی خدمات مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر محمود برفه ای

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمود برفه ای ، مرکز سونوگرافی و رادیولوژی

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 5 × 4 =