سی تی اسکن

بعد از پیشرفت علم پزشکی ، ابزارهای بسیاری برای تصویر برداری از بدن ابداع شد که رادیولوژی یکی از آن هاست . در رادیولوژی از اشعه ایکس برای تصویر برداری از ارگان های بدن استفاده می شود . سی تی اسکن یکی از شاخه های رادیولوژی است که بیشتر برای  بررسی ضایعات سیستم حرکتی مورد استفاده قرار می گیرد . سونوگرافی و رادیولوژی دکتر محمود برفه ای همه روزه آماده ارائه خدمات می باشد .

سی تی اسکن

سی تی اسکن چیست ؟

سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری Computed Tomography scan یکی از تکنیک های پیشرفته تصویر برداری از بدن بیماران است که در ضایعات سیستم حرکتی بدن انسان بخصوص استخوان ها ، مورد استفاده قرار می گیرد . با استفاده از سی تی اسکن می توان بافت های درون بدن را مشاهده کرده و از وجود بیماری های احتمال در بدن آگاه شد .

در تصویر برداری به روش سی تی اسکن ، می توان مقاطعی از اعضای بدن را مشاهده و بررسی کرد درست مانند برش عرضی از یک تنه درخت که با ایجاد برش می توان مقطع آن را مشاهده کرد . با این تفاوت که در روش سی تی اسکن تمام این برش ها تنها روی مانیتور قابل مشاهده است . حتی این دستگاه ها می توانند برش هایی با فاصله کمتر از یک میلیمتر از بدن انسان ایجاد نمایند .

روش انجام سی تی اسکن

در این تکنیک تصویر برداری ،  باریکه نازکی از اشعه ایکس (مانند باریکه اشعه لیزر) به اندام بیمار تابانده شده و با عبور از تمام بافت های سر راه خود ، از سمت دیگر بدن بیمار خارج شده و دریافت آن توسط آشکار ساز یا Detector صورت می گیرد . وظیفه آشکار ساز تبدیل این اشعه های نوری به جریان الکتریکی است . این پروسه در زمان کوتاهی هزاران بار انجام می شود که در نهایت کامپیوتر دستگاه سی تی اسکن اطلاعات را پردازش کرده و به صورت تصاویر متعددی از مقطع اندام ، ارائه می شود که در صورت نیاز می توان آن را چاپ نمود. تصاویر گرفه شده با سی تی اسکن بسیار دقیق تر از سایر روش های رادیوگرافی ساده است که می توان به کمک آن بسیاری از بافت های بدن مانند استخوان ها را بررسی نمود. با استفاده از این تکنیک حتی می توان داخل استخوان ها را نیز مشاهده نمود. بیشتر دستگاه های سی تی اسکن که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند ، به صورت اسپیرال یا مارپیچی هستند به این مفهموم که اشعه ایکس مانند یک مارپیچ به دور بدن بیمار حرکت کرده و از جهات مختلف تصویربرداری می کنند و می توانند عکس های بسیار دقیقی در مدت زمان چند دقیقه در اختیار پزشک قرار دهد .

 

برخی خدمات مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر محمود برفه ای

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمود برفه ای ، مرکز سونوگرافی و رادیولوژی

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 3 × 4 =