مایع آمنیوتیک در بارداری

مایع آمنیوتیک یا مایع اطراف جنین عامل اصلی برای رشد و تکامل و ادامه حیات جنین می باشد . این مایع تا حدود هفته 14 اصولا از سرم و خون مادر تامین می شود . ولی بعد از آن تکامل کلیه های جنین و ایجاد مجرای ادرار برعهده جنین خواهد بود. محتویات این مایع شامل آب و الکتروئید ها ، پروتئین (به میزان کم ) ، کربوهیدرات ، لیپید و ریزمغذی ها می باشد .

 

مقدار نرمال مایع آمنیوتیک در بارداری

حجم این مایع در زمان های مختلف بارداری متفاوت می باشد و حدود هفته 10 تقریبا 25 سی سی و در هفته 20 که نزدیک به 400 سی سی می رسد. در هفته 28 تا 36 که تقریبا به سطح پایدارتقریبا به 700 تا 800 سی سی می رسد و بعد از آن به تدریج کاهش می یابد تا زمان ترم به حدود 600 سی سی خواهد رسید . اگر به هر دلیلی پروسه زایمان به تاخیر بیافتد تا هفته 42 مقدار این مایع به 300 تا 400 سی سی کاهش پیدا می کند.

مایع آمنیوتیک در بارداری

اهمیت و نقش این مایع برای جنین و بقای بارداری بسیار زیاد و بی نظیر می باشد . دلایل اهمیت مایع آمنیوتیک به شرح ذیل می باشد :
1. وجود این مایع برای جلوگیری از صدمات فیزیکی به جنین بسیار مهم می باشد .
2. کمک به تبادلات غذایی و آب و اکسیژن بین مادر و جنین
3. محافظت از بند ناف برای جلوگیری از پیچ خوردگی و تحت فشار قرار گرفتن آن می باشد که بند ناف تنها راه تغذیه و اکسیژن رسانی به جنین می باشد .
4. تنظیم حرارت محیط جنین که با وجود مایع آمنیوتیک از افزایش یا کاهش ناگهانی جنین جلوگیری می شود .
5. پیشگیری از عفونت ها به دلایل مختلف از آنجائیکه مایع آمنیوتیک در محیط بسته اطراف جنین ایجاد می کند از ایجاد عفونت در جنین از محیط خارجی جلوگیری می کند.
6. تسهیل در حرکات بدن و اندام ها که به خاطر وجود این مایع گویی جنین در استخری غوطه ور می باشد . این حرکت برای تکامل اسکلتی و عضلانی جنین بسیار حیاتی می باشد .
7. بلع مایع و ایجاد جریان مایع در مری ، معده ، روده ها و ورود به خون و از آنجا به کلیه ها و دفع ادرار از طریق مثانه باعث می شود این مایع به طور مستقیم در تکامل سیستم گوارش و سیستم ادراری جنین نقش تعیین کننده ای داشته باشد .
همچنین این مایع حرکات تنفسی در جنین را تسهیل کرده و به خاطر مایعی که در اطراف قفسه جنین وجود دارد به رشد و تکامل ریه ها کمک می کند .
بنابراین مایع آمنیوتیک نقشی بی نظیر و بی بدیل در تمام پروسه بارداری و حفظ و بقای جنین دارد . در مراحل مختلف کنترل بارداری که توسط سونوگرافی انجام می شود،( سونوگرافی بارداری در شرایط طبیعی و نرمال 4 یا 5 مرتبه باید انجام شود و بیشتر از آن توصیه نمی شود مگر اینکه جنین و مادر در شرایط خطرناک باشند) . در مراحل کنترل بارداری حتما بررسی کنترل حجم مایع و میزان مایع در اطراف جنین توسط سونوگرافی باید انجام شده و ذکر شود.

برخی خدمات مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر محمود برفه ای

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمود برفه ای ، مرکز سونوگرافی و رادیولوژی

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 19 − 10 =