پلی هیدرامنیوس

پلی هیدرامنیوس چسیت؟

جنین در شکم مادر در کیسه ای حاوی مایعی به نام آمنیوتیک قرار می گیرد که میزان آن نقش مهمی در سلامت جنین دارد. این مایع در هفته 16 بارداری به همراه رشد  بند ناف، پوست جنین شروع به رشد می کند که مایع داخل آن به همراه رشد جنین در کسیه ایجاد می شود. مایع امنیوتیک توسط جنین بلعیده و وارد بدن جنین شده و از طریق مجرای کلیه به صورت ادرار در کیسه باز می گردد. این عمل هر چند ساعت در طول روز به صورت چرخه ای انجام می شود. در مواقعی مایع توسط ریه خود جنین ایجاد شده و در کیسه ریخته می شود. در صورت افزایش میزان این مایع از کیسه به بدن مادر ریخته می شود . در صورت زیاد بودن مایع آمنیوتیک به آن هیدروآمنیوس یا پلی هیدرامنیوس می گویند و در صورت کم شدن این مایع الیگوهیدرآمنیوس می گویند. برای بررسی این مایع از سونوگرافی استفاده می شود.

 

فواید مایع آمنیوتیک

 1. حفاظت از جنین در مقابل آسیب های احتمالی ناشی از ضربه به جنین
 2. عدم ایجاد مشکل در فرآیند اکسیژن رسانی به جنین
 3. ایمنی مادر و جنین از بروز انواع عفونت ها
 4. نقش حمایتی از مواد غذایی و مایعاتی که به جنین می رسد را دارد.
 5. باعث تکمیل فرآیند رشد سیتم های گوارشی، اسکلتی- عضلانی و تنفسی می شود.

علائم پلی هیدرامنیوس

اندازه نرمال مایع آمنیوتیک 25 سانتی متر می باشد در صورتی که بزرگتر از این اندازه باشد نگران کننده بوده و باید به پزشک مراجعه کرد تا تشخیص به پلی هیدرامنیوس داده شود. شایع ترین علائم آن عبارتند از:

 1. احساس نکردن تحرک جنین در شکم مادر ( در مواقعی ممکن است ناشی از بزرگ شدن بیش از حد رحم باشد که در سه ماهه دوم یا سوم رخ می دهد)
 2. احساس درد در ناحیه شکم و کمر
 3. تغییر وزن به صورت مدام
 4. تورم در قوزک و پاها

علل ایجاد پلی هیدرامنیوس

در مواردی ازدیاد مایع آمنیوتیک هیچ مشکلی برای جنین و مادر ایجاد نمی کند و در مواقعی که خطرناک می باشد به سختی قابل تشخیص می باشد. در صورتی که امکان پارگی این مایع وجود داشته باشد پزشک استراحت کامل رابرای فرد تجویز می کند. ولی در مواقعی شامل موارد ذیل می باشد:

 1. بیماری دیابت کنترل نشده مادر باعث افزایش مایع آمنیوتیک می شود که غالبا در سه ماهه سوم قابل تشخیص می باشد که برای این منظور از افرادی که دیابت دارند تست گلوکز گرته می شود تا میزان آن بررسی و درمان شود.
 2. ناهنجاری جنینی که اخلال در دفع ادرار ایجاد شده و در نتیجه مایع آمنیوتیک افزایش می یابد .

برخی خدمات مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر محمود برفه ای

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمود برفه ای ، مرکز سونوگرافی و رادیولوژی

 

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 11 + نوزده =