چسبندگی جفت

جفت عضوی است که همزمان با جنین در رحم رشد کرده و از طریق بند ناف با جنین مرتبط می باشد. جفت دارای وظایفی از جمله اکسیژن رسانی و رساندن مواد لازم به جنین و دفع مواد اضافی از جنین می باشد.

عارضه چسبندگی جفت

بعد از زایمان و تولد جنین یا در هنگام بارداری بخشی از جفت یا تمام آن به جداره رحم چسبیده و منفک نمی شود که به آن عارضه چسبندگی جفت می گویند.

عوارض چسبندگی جفت

  1. خونریزی رحم

چسبندگی جفت برای مادر خطراتی به همراه دارد. یکی از این عوارض خونریزی شدید بعد از تولد نوزاد می باشد. این خونریزی با جلوگیری از لخته شدن عادی جریان خون در مواردی می تواند منجر به مرگ مادر شود. این عارضه همچنین در سایر اعضای بدن تاثیر گذاشته و باعث بیماری نارسایی کلیه و ریه شود.

  1. زایمان زود هنگام

چسبندگی جفت در صورتی که باعث خونریزی شدید در مادر شود، با توجه به تشخیص پزشک نیاز به زایمان زودتر از موعد می باشد. در مواردی نیز چسبندگی جفت خود باعث زایمان زود هنگام در زمانی که جنین به رشدکامل خود نرسیده، می شود.

تشخیص چسبندگی جفت

در صورتی که سابقه جراحی رحم وجود داشته باشد یا افتادگی جفت برای مادر اتفاق افتاده باشد پزشک متخصص برای تشخیص و بررسی دقیق تر نیاز به انجام آزمایش و سونوگرافی دارد که به شرح ذیل می باشد:

  1. روش های تصویربرداری

پزشک ابتدا از روش عکس برداری مانند سونوگرافی و ام آر آی برای بررسی محل قرار گیری جفت در رحم استفاده می کند.

  1. آزمایش خون

یکی از علائم چسبندگی جفت افزایش میزان مواد آلفافتوپروتئین می باشد که به وسیله جنین تولید شده و در خون مادر موجود می باشد. پزشک با گرفتن آزمایش خون از مادر میزان این پروتئین در خون را اندازه گیری کرده و می توان به بررسی جفت بپردازد.

زایمان در چسبندگی جفت

چسبندگی جفت در صورتی که زیاد باشد زایمان به صورت سزارین انجام می شود و بعد از زایمان طی جراحی رحم از بدن خارج می شود. با برداشتن رحم خونریزی ناشی از چسبندگی مادر قطع شده و خطر مرگ مادر نیز وجود نخواهد داشت. البته با عدم وجود رحم در مادر دیگر امکان بارداری برای فرد وجود ندارد.

درمان چسبندگی رحم

چسبندگی جفت عارضه ای است که خطرات زیادی برای مادر و جنین دارد که باید درمان شود. در غیر اینصورت امکان بروز خطراتی به شرح ذیل برای مادر  می باشد:

  1. خروج خونریزی زیاد از رحم
  2. ایجاد عفونت در رحم
  3. انسداد ریه به وسیله لخته شدن خون در رگها ( آمبولی ریه)
  4. خارج کردن رحم ( در صورتی که به موقع درمان نشود.)

 با تشکر مدیریت سایت دکتر محمود برفه ایی رادیوسونولوژیست

 

 

 

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • بیست + 13 =