کم بودن مایع آمنیوتیک

کم بودن مایع آمنیوتیک مهم تر و حیاتی تر از افزایش میزان آن می باشد به همین دلیل لازم است در اندازه گیری ها و سونوگرافی ها دقت لازم را داشته باشند .علت های متعددی برای این موضوع بیان شده است که مهم ترین آنها عبارتند از :
1. آنومالی کروموزومی جنین که در بسیاری از مواقع و البته نه همیشه با کاهش مایع همراه هستند.
2. عفونت های داخل رحمی و مادرزادی جنین
3. داروهای مصرفی توسط مادر
4. مشکلات کلیه ها و سیستم ادراری جنین مثل آژنزی ( کلیه در دو طرف تشکیل نشود) که بسیار مهم می باشد. در این مورد کلیه ها اصلا تشکیل نشده است همچنین انسداد مجرای ادرار که جنین قادر به تولید کلیه نخواهد بود و جنین در این حالت نمیتواند ادرار کند که جزو مسائل مهم بوده و باید بررسی شود .
5. اختلال رشد جنین که به علت نارسایی و ضعف جفت باشد.
6. دیررس بودن جنین :جنینی که فرآیند رشد او بیش از 40 هفته به طول انجامد که با کاهش مایع آمنیوتیک همراه می باشد .
7. آمنیو ندوزوم نقض در ترشح سلول هایی که جدار آمنیوتیک را می پوشانند وجود دارد و مایع کمتر از حالت نرمال ایجاد می شود.
8. PROM یا پاره شدن زودرس لایه نازک احاطه کننده کیسه آمنیوتیک می باشد که معمولا با آبریزش همراه می باشد که این آبریزش می تواند به دو صورت ناگهانی و زیاد باشد یا به صورت تدریجی و کم باشد .

کم بودن مایع آمنیوتیک

کم بودن مایع آمنیوتیک

علائم کم بودن مایع آمنیوتیک

1. سایز دور شکم نسبت سن حاملگی کوچک می باشد که پزشک متخصص زنان آن را می تواند با اندازه گیری تشخیص دهد. پزشک برای تشخیص سونوگرافی تجویز می کند و در سونوگرافی رادیولوژیست متوجه می شود که این مایع با اندازه گیری هایی که انجام می شود کاهش یافته است .
2. کم شدن حرکت جنین می باشد که در حالت طبیعی تا هفته 20 تا 21 مادر ممکن حرکت جنین را احساس نکند ولی بعد از آن با مقایسه هفته های قبل می تواند احساس کند که حرکت جنین کم شده است یا خیر.
3. مال پرزانتاسیون جنین است در حالتی که جنین در وضعیت های غیر معمول در حفره رحم قرار می گیرد.
4. کاهش رشد جنین می باشد که در بررسی های سونوگرافی کالر داپلر و اندکس های بیومتریک قابل تشخیص و اندازه گیری می باشد .

تشخیص کاهش مایع آمنیوتیک

تشخیص با سونوگرافی هم سهل می باشد و هم نیاز به دقت فراوان دارد . نکته ی قابل توجه اینست که دیدن پر و خالی شدن مثانه جنین نشان دهنده اینست که کمبود مایع امنیوتیک به علت مشکلات سیستم ادراری جنین نمیباشد . اگر کاهش مایع همراه با اختلال رشد سیمتریک (قرینه جنین باشد ) باشد احتمال اختلالات کروموزومی جنین بسیار بیشتر خواهد بود . در این حالت هم کاهش مایع آمنیوتیک وجود دارد و هم جنین به طور یکنواخت و یکسانی بدن کوچکی دارد .و در بررسی های بیشتر ممکن است ناهنجاری های جنینی نیز مشخص گردد .

عوارض کاهش مایع آمنیوتیک

1. مهم ترین عارضه کاهش مایع آمنیوتیک فشار بر بند ناف می باشد . بند ناف حاوی شریان و راه تغذیه و حیات جنین می باشد که اکسیژن و غذا را به جنین می رساند و اگر این اختلال خونرسانی رخ دهد مسلما بر قسمت های مختلف بدن جنین اثر می گذارد .
2. فشاری که بر قسمت های مختلف بدن جنین وارد می شود و ممکن است موجب دفورمیتی و بدشکلی اندام های جنین شود .
3. کم شدن تحرک جنین یکی از عوارض دیگر این عارضه می باشد. که موجب اختلال در تکامل رشد سیستم عصبی و عضلانی و اسکلتی می شود . یعنی تکامل اندام ها ، عضلات و اسکلت جنین مختل می شود . همچنین تکامل ریه ها و سیستم گوارشی جنین دچار اختلال می شود. در واقع کاهش مایع آمنیوتیک بر تمام سیستم های بدن جنین تاثیر منفی می گذارد .

برخی خدمات مرکز رادیولوژی و سونوگرافی دکتر محمود برفه ای

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمود برفه ای ، مرکز سونوگرافی و رادیولوژی

درباره drbarfei

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • شانزده − شش =